SÜNNET KINASINDA KINA YAKARKEN VE ÇIKARKEN ÇALINAN ŞARKILAR / SÜNNET KINA ŞARKILARI

SÜNNET KINASINDA KINA YAKARKEN VE ÇIKARKEN ÇALINAN ŞARKILAR / SÜNNET KINA ŞARKILARI
27.12.2016 17:10

Çocuğunuza yapacağınız sünnet kınası organizasyonunda programın başından sonuna kadar çalacak olan müzikler (oyun havaları, halaylar, horonlar vs.) normal bir kına gecesi nişan eğlencesinde çalınan müzikler ile hemen hemen aynı olur. Fakat sünnet kına gecesini normal gelin kına gecelerinden ayıran bir durum söz konusu o da sünnet kınası yakılırken çalınan şarkı. Bir çok aile çocuğuna sünnet kınasını yakarken bu durumda bir ikilem yaşamaktadır. Çünkü piyasada sünnet ile ilgili kına şarkısı yok denecek kadar azdır.

Gelin kına gecelerinde kına yakarken çalınan şarkılar genelde; Kınayı getir aney, yüksek yüksek tepeler gibi kalıplaşmış içinde hüzün barındıran ve gelinin ağlamasına katkı sağlayan şarkılar olduğundan sünnet için pek uygun olmamaktadır. Nihayetinde delikanlılığa ilk adımını atan yavrunuz için daha çok neşeli oynak şarkılar ile kına yakılmalı kanaatindeyim. Çünkü bu durum hüzünlenilecek bir durum olmadığı gibi, aksine gurur duyulacak bir zaman dilimidir.

Ben deniz Piyanist Okan sizlere sünnet kınasındaçıkış yaparken ve kına sürerken çalınabilecek şarkılar ile ilgili aşağıda birkaç tavsiyede bulunacağım içlerinden hoşunuza gidenleri sünnet eğlencesi için kiraladığınız orkestradan çalmasını isteyebilirsiniz.

*Ankaralı Namık – Oğlumun tabancası (Pasta geliş müziği olarak da kullanılabilir) “esprili bir şarkı”

*Geldi gelin alayı - Sünnet kınalarında biz bu şarkıyı söylerken sözlerini şu şekilde değiştiriyoruz; Geldi sünnet kınası Oynasın oğlan anası Oğlan bizim Kız Bizim Çatlasın kaynanası Geliyor Sünnet Alayı Büyükleri çeksin Halayı

*Oğlan Oğlan kalk gidelim – Genelde kına gelirken çalıyoruz kına tepsisi önde diğer misafirler arkada olarak halay çekerek piste giriliyor ve mendiller sallanarak dönülüyor.

*Kayahan – Annesi onu çok severmiş (Tamam oynadık döndük ettik ama ben çocuğuma sünnet kınası sürerken hüzünlenmek istiyorum diyenler bu şarkıyı çaldırabilir. :) )

Şimdilik aklınızda yer etmesi açısından sizler ile paylaştıklarımı bu kadar ile sınırlı tutuyorum. Daha fazlası ve her konsepte farklı bir bakış açısı ile eğlencelerinizi renklendirmek isterseniz, bizim ile irtibata geçebilirsiniz.

Saygılarımla,

Piyanist Şantör Okan.

www.piyanistokan.com

Etiketler
YORUM YAZ Düşünceleriniz bizim için çok önemli