10 MADDE DE KINA GECESİNDE YAŞANANLAR

10 MADDE DE KINA GECESİNDE YAŞANANLAR
27.12.2016 16:45

Kına gecelerinin vazgeçilmezi gelinin arkadaşları olmazsa olmaz. Komşu Ayşe teyze, Fatma Hala, Nuriye yenge de önemli ama Kankaların yeri başkadır kına gecelerinde. Her oyunda oynayacaksın oynamaya çalışacaksın kural bu. Yoksa oynamayıp suratını assan, “kız gitmek istemiyor, zorlamı veriyorlar acaba?” laflarına maruz kalabilirsin. Ara ara damat içeri girer bir iki bakınır ya da bir iki oynar çıkar (gelinden fazla oynayan damat ta görmedik değil ama istisna) onun asıl görevi eşlerini kınaya getiren erkeklerle dışarıda ya da arka masalarda sohbet ediyormuş gibi yapmaktır. Gümbür gümbür oynadın ee haydi kına yakılırken de ağla bi zahmet yoksa komşu Ayşe Teyzeler gene başlıcaklar dedikoduya; “aman… ne gelindi gitmek için can atıyor, ağlamadı bile” diyi vericekler.

Vee meşhur kına şarkıları; Kınayı Getir Aneyy..! Bir şey dikkatimi çekti bunca yıldır yüzlerce kına gecesi organizasyonu gerçekleştirdim. Fakat hiç birinde kız annesinin kınayı getirdiğini görmedim. Genellikle ya arkadaşları ya da evli ve mutlu olan bir hanım kızımız getirir. O zaman şarkının ismini değiştiriyoruz “Kınayı getir Kankaa..!” :D 

 

 

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar bak bu şarkı iyi. Kurmasınlar tabi ne işimiz var yüksek yüksek yerlerde nasıl gelecek bu kızın yaşlı anası babası o tepelere? Gerçi şarkıda anneye yelken babaya at veriliyor ama kardeşlerin yolları bilmesi yetiyor onlar baksın başlarının çaresine. Eee kına da yakıldı temin ağlıyordun şimdi de damat ile karşılıklı oynayacaksınız adettendir. (bitmedi bu adetler dediğini duyar gibiyiz) Gözler kan çanağı, rimel akmış, makyaj karışmış.. olsun haydee çiftetelliye..! Tam damatla oynarken Kankalar durur mu? hemen gelinir. Kaçıyor çünkü gelin..! :) yahu durun hele damat bir iki çiftetelli oynasın, zavallı orkestra çalıyor ama kimse artık oralı değil FOTOĞRAF ÇILGINLIĞI BAŞLADI.. Damatta karşısında bir akraba bulursa oynayacak, bulamazsa sessizce ellerini çırpa çırpa dışarı çıkar (çaktırmadan) Hadi bakalım kızlar kim önce facebook’ da paylaşacak bakalım resimleri..! Veee kına bitti.. hadi herkes evine hoopp..! ama dur bakalım damat sen nereye önce gelini eve bırak, ardından evinin güzergâhında ise kızın akrabalarını da geçerken eve bırakmalısın. :) Genelde güzergahın olmasa bile o gün için sanki hep oradan gidiyormuşsun olur. Dert etme.! eee kız alıyon damat kolay mı? :) 

Düğüne geçebiliriz artık.. :D

Etiketler
YORUM YAZ Düşünceleriniz bizim için çok önemli